Matura 2015 (maj). Zadanie 4. Fabryka samochodów

Fabryka samochodów GAZELA produkuje od 2005 roku samochody osobowe czterech marek: Dama, Granta, Dorkas, Lodera. W pierwszym kwartale 2005 roku wyprodukowano 237 samochodów marki Dama, 198 – Granta, 207 – Dorkas oraz 312 – Lodera.

W każdym kolejnym kwartale, w stosunku do poprzedniego kwartału, aż do końca 2009 roku, produkcja samochodów wzrastała. Dla samochodów marki Dama – o 2%, dla samochodów marki Granta – o 2,7%, dla samochodów marki Dorkas – o 3% i dla samochodów marki Lodera – o 2%.

W wyniku kryzysu w 2010 roku wzrost produkcji został zatrzymany i przez cały 2010 rok liczba wyprodukowanych samochodów była stała – utrzymała się dla wszystkich marek na poziomie produkcji z ostatniego kwartału 2009 roku. W roku 2011 i 2012 produkcja co kwartał malała odpowiednio dla samochodu marki Dama – o 1%, samochodu marki Granta – o 1,2%, samochodu marki Dorkas – o 1,9% i samochodu marki Lodera – 2,5%.

Uwaga: Wszystkie wyliczane wartości produkcji zaokrąglaj w dół do liczb całkowitych.

Wykorzystując dostępne narzędzia informatyczne, na podstawie informacji zapisanych wyżej, wykonaj polecenia. Każdą odpowiedź, z wyjątkiem wykresu w zadaniu 4.5., zapisz w pliku wynik4.txt i poprzedź ją numerem oznaczającym zadanie.

Rozwiązanie:

Należy utworzyć skoroszyt wg szablonu na rysunku. Dane do pierwszego kwartału 2005 uzupełniamy z treści zadania, zaś kolejne kwartały obliczamy ze wzoru:

=ZAOKR.DÓŁ(B4+(B4*C9);0)

gdzie:

B4 – wartość z pierwszego (z poprzedniego) kwartału;
C9 – wartość procentowa wzrostu lub spadku produkcji samochodów;

Zadanie 4.1. (2 pkt)

Ile samochodów poszczególnych marek wyprodukowano w ostatnim kwartale 2011 roku?

Rozwiązanie:

Uzupełniamy tabelę wg lat, aż do roku 2012. Spisujemy wartości z ostatniego kwartału roku 2011. Wartości przepisujemy do pliku tekstowego.

Zadanie 4.2. (2 pkt) 

Zakładając, że spadek produkcji samochodów w następnych latach będzie wyglądał tak samo jak w roku 2011 i 2012, wskaż markę samochodu, którego kwartalna produkcja najwcześniej będzie mniejsza od produkcji tej marki z pierwszego kwartału 2005 roku. Podaj markę samochodu, liczbę wyprodukowanych samochodów oraz kwartał i rok, kiedy to nastąpi.

Rozwiązanie:

Do rozwiązania zastosowałem formatowanie warunkowe zmieniające kolor komórek z warunkiem mniejsze niż wartość komórki w pierwszym kwartale 2005 roku.

Zadanie 4.3. (2 pkt)

Podaj – dla każdej marki – w ilu kwartałach, w okresie od początku 2005 roku do końca 2012 roku, produkcja przekraczała 300 sztuk?

Rozwiązanie:

Należy utworzyć tabelę pomocniczą zawierająca nazwy modeli samochodów oraz dla każdej utworzyć formułę:

=LICZ.JEŻELI(B4:AG4;”>300″)

Zakres komórek jest podawany od początku roku 2005 do końca roku 2012. Powtórz tę instrukcję dla wszystkich aut.

Zadanie 4.4. (1 pkt)

Podaj, ile samochodów łącznie wyprodukowano w fabryce GAZELA do końca 2010 roku.

Rozwiązanie:

To zadanie jest bardzo nietypowe, należy wykorzystać funkcję

=SUMA(zakres)

Wynik działania funkcji na rysunku.

Zadanie 4.5. (3 pkt)

Utwórz wykres kolumnowy 3D prezentujący wielkość produkcji każdej marki samochodu w kolejnych latach od roku 2005 do roku 2012. Zadbaj o czytelność wykresu.

Rozwiązanie:

Utwórz nową tabelę z kolumnami sumującymi produkcję każdego auta w każdym kolejnym roku wg tabelki poniżej.

 

Matura 2013 (maj). Zadanie 5 – Znajomi i ich zainteresowania

Baltazar spisuje informacje o swoich znajomych i ich hobby, które przechowuje w plikach. W każdym pliku informacje zapisane w wierszach są rozdzielone pojedynczymi znakami odstępu.

Plik Osoby.txt zawiera 200 wierszy z informacjami o znajomych: Id_osoba, Imię, Nazwisko.
Przykład:
o001 Jan Nadolicki
o002 Anna Augustowska

Plik Hobby.txt zawiera 50 wierszy z informacjami o rodzajach hobby: Id_hobby, Hobby.
Przykład:
h001 numizmatyka
h002 historia

Plik Ma_Hobby.txt przechowuje w 400 wierszach informacje o tym, czym interesują się znajomi Baltazara: Id, Id_osoba, Id_hobby.
Przykład:
1 o152 h005
2 o065 h043

Wykorzystując dane zawarte w tych plikach oraz dostępne narzędzia informatyczne, wykonaj poniższe polecenia. Odpowiedzi zapisz w pliku zadanie5.txt, a odpowiedź do każdego podpunktu poprzedź literą oznaczającą ten podpunkt.

Narzędziem jakim się posłużymy będzie MS Access. W pierwszym kroku musimy pobrać dane z plików tekstowych do programu. Wykonujemy to realizując poniższe kroki:

Krok 1:
Pobieramy dane z pliku tekstowego wybierając Dane zewnętrzne → Plik tekstowy.

Krok 2:
Przechodzimy kreator Pobieranie danych zewnętrznych. Przykładowe pobieranie danych znajduje się poniżej.

Krok 3:
Tworzymy relację wg rysunku poniżej. Tak przygotowaną bazę możemy używać do rozwiązania zadań, do pobrania tu.

  1. Podaj wszystkie rodzaje hobby rozpoczynające się od litery „k”.

Rozwiązanie:
Wybieramy wstążkę tworzenie → projekt kwerendy. Wybieramy tabelę hobby i dodajemy do nowej kwerendy. Następnie dodajemy pole hobby z tabeli Hobby do kwerendy. Kryteria jakie musimy dodać to jest wpisanie like „k*” i ostatnim krokiem jest uruchom kwerendę.
Zapisujemy kwerendę jako A.
Wynik kwerendy należy skopiować do pliku tekstowego jako rozwiązanie.

  1. Podaj, ile osób interesuje się majsterkowaniem.

Rozwiązanie:
Wybieramy wstążkę tworzenie → projekt kwerendy. Wybieramy tabelę hobby, Ma_Hobby, Osoby, które mamy dodać do kwerendy. Z wybranych tabel dodajemy pola: Hobby z tabeli Hobby oraz Id_osoba z tabeli Osoby.
Zapisujemy kwerendę pod nazwą B. Wyniku działania kwerendy mam 7 rekordów, ale jeśli chcielibyśmy teraz policzyć nasze rekordy to jest ich 8, ponieważ jeden rekord się powtarza.
Tworzymy kwerendę B – wynik, aby policzyć ile jest rekordów wyświetlanych w kwerendzie B. Robimy to wybierając ikonę Sumy. Dodajemy pole ID_osoby z kwerendy B do nowej kwerendy i podsumowanie wybieramy Policz i dajemy uruchom. Na koniec zapisujemy zmiany w kwerendzie.

  1. Utwórz zestawienie imion i nazwisk tych osób, których zainteresowaniem jest programowanie. Zestawienie posortuj niemalejąco, alfabetycznie według nazwisk.

Rozwiązanie:
Wybieramy wstążkę tworzenie → projekt kwerendy. Do kwerendy dodajemy table: hobby, Ma_Hobby, Osoby. Z tabel dodajemy pola: Imię i nazwisko z tabli Osoby i Hobby z tabeli Hobby. W polu nazwisko ustawiamy sortuj na rosnąco. Odznaczamy Pole hobby, aby nie wyświetlało się w wynikach, zaś do tego pola dodajemy kryterium „programowanie”. Uruchamiamy kwerendę. Zapisujemy kwerendę, jako C.

  1. Utwórz zestawienie imion i nazwisk tych osób, które mają więcej niż 4 rodzaje hobby. Zestawienie posortuj niemalejąco, alfabetycznie według nazwisk, a tam, gdzie nazwiska się powtarzają – według imion.

Rozwiązanie:
Wybieramy wstążkę tworzenie → projekt kwerendy. Wybieramy pola imię i nazwisko z tabeli Osoby i pole Hobby z tabeli Hobby. Ustawiamy sortowanie Nazwisk i imion na rosnąco, Włączamy sumę, w hobby podsumowanie ustawiamy na policz, odznaczamy pokaż i kryteria ustawiamy na większe od 4. Zapisujemy kwerendę, jako D.

  1. Podaj wszystkie rodzaje hobby, którymi interesuje się największa liczba osób.

Rozwiązanie:
Wybieramy wstążkę tworzenie → projekt kwerendy. Wybieramy tabele: hobby, Ma_Hobby, Osoby. Dodajemy pola na Hobby oraz Id_osoba z tabeli Osoby. Odznaczamy pokaż dla pola Id_osoba oraz dodajemy Sortowanie ustawiając na malejąco. Włączamy Sumę, w podsumowaniu dajemy policz dla pola Id_osoba. Wartość zwróć ustawiamy na 5 i dajemy uruchom. Kwerendę zapisujemy, jako podpunkt E.

Uwaga:
Wszystkie wyniki kwerend zapisz w pliku tekstowym zadanie5.txt.

 

Gotowe rozwiązanie